Republika Malty jest archipelagiem położonych obok siebie wysp w basenie morza Śródziemnego w niedalekiej odległości od Sycylii. Malta jestczłonkiem Unii Europejskiej oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej Rozwoju OECD. Państwo to jest stabilne zarówno pod względem gospodarczym jak i politycznym. Republika jest stroną prawie sześćdziesięciu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i nie jest wpisana na czarną listę krajów OECD stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.

malta-300x225

Malta jest konkurencyjna pod względem warunków na jakich można na jej terytorium założyć oraz prowadzić działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy, którzy zamierzają powołać w tym kraju fundusz inwestycyjny, mogą liczyć na liczne przywileje podatkowe. Z liberalnych rozwiązań przewidzianych w maltańskim prawie podatkowym mogą korzystać również osoby fizyczne zamierzające zlokalizować tu działalność gospodarczą.

Malta już od ponad dekady stanowiła przedmiot zainteresowania polskich przedsiębiorców, należy jednak podkreślić, iż dopiero w związku z wprowadzeniem restrykcyjnych rozwiązań do polsko – cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku, stanowi ona niemalże mekkę dla coraz liczniejszych polskich korporacji, które w tym kraju lokalizują miejsce prowadzonej działalności gospodarczej. To właśnie Republika Malty, jest dzisiaj wymieniana w czołówce państw, stanowiących jurysdykcję podatkową zapewniającą z jednej strony daleko idące korzyści podatkowe a z drugiej daleko posuniętą anonimowość oraz stojący od lat na wysokim poziomie system prawny wzorowany na systemach europejskich.